Sparta Tworóg - strona nieoficjalna

pon.

LKS „SPARTA” Tworóg

14.07.1952r.- LKS „Sparta” Tworóg

Pierwszy klub piłki nożnej w Tworogu powstał pod egidą kościoła. Założycielem był ksiądz Carl Jaschik, owczesny proboszcz. W pamięci najstarszych mieszkańców, założenie klubu datuje się na połowę lat dwudziestych XX wieku. Klub przyjął nazwę „Deutsche Jugent Kraft” (DJK Tworóg) Zasada działalności klubu była prosta, kto chodził na Nieszpory, ten otrzymywał wysokie sznurowane buty dostosowane do kopania piłki. Po meczu musiał je zdać. W latach trzydziestych XX wieku powstał nowy cywilny klub pod egidą szkoły, i przyjął nazwę „Deutscher Turnve Rein” (DT Horneck). W powstałym klubie uprawiano gimnastykę wyczynową, turystykę pieszą oraz grano w piłkę nożną. Z czasem klub znalazł się pod opieką Ruchu Narodowosocjalistycznego i tak pozostało do zakończenia II Wojny Światowej. Ostatnim meczem piłki nożnej jaki rozegrał DT Horneck to słynny i wymowny mecz międzynarodowy z Olimpią Boruszowiec. (obecnie A-klasa bytomska)

Rewanż tego meczu odbył się dopiero po wojnie w wolnej Polsce, kiedy Tworóg znalazł się w granicach Polski. W 1950 roku został powołany Zakładowy Klub Sportowy „Kolejarz”. Natomiast w 1952 roku z inicjatywy Sylwestra Żebrowskiego i Ryszarda Kempińskiego został założony klub sportowy, który przyjął nazwę „Sparta” Tworóg. Drużyna piłki nożnej rozpoczęła rozgrywki mistrzowskie w klasie „C”. Po kilku sezonach zdobyli awans do klasy „B”, w której występowali prawie przez 40 lat. W sezonie 1991/1992 piłkarze osiągnęli wspaniały sukces awansując do klasy „A” Podokręgu Bytom. Funkcję prezesa sprawował wówczas Ginter Kupka. Krzysztof Samol był grającym trenerem, a obecnie prezesem klubu.

Na początku 1973 roku powstaje społeczny komitet budowy obiektów sportowych przy szkole podstawowej w Tworogu. Komitet społeczny tworzyli:
Promnik – Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej Kazimierz Kida
Ginter Lendel, Falek Bambynek – działacze sportowi
Stefan Pustułka – Kierownik Szkoły Podstawowej

(Wieszowa 2003 -pamiętny awans do A-klasy)

Boisko piłkarskie oddano do użytku w 1976 roku. Ważną datą dla klubu był dzień 14.07.2002 r, w którym to obchodzono 50-lecie klubu, które uwieńczono uroczystą Mszą św. i poświęceniem stadionu, któremu nadano wcześniej nazwę: " 470 lecie Tworoga ". W 2003 roku Klub po wielu latach ponownie awansował do klasy "A", w której grał do 22 czerwca 2014r. Z dorobkiem 48pkt w 26 meczach lublinieckiej A-klasy wywalczył 4 miejsce dające historyczny awans przy reorganizacji klas okręgowych . LKS "Sparta" Tworóg grała również w finale Pucharu Polski Podokręgu Bytom z Ruchem Radzionków w 2007 roku.Obecnie w Klubie zrzeszonych jest około 90 zawodników (z tego ok. 50-ciu to trampkarze), a Klub prowadzi drużynę seniorów, juniorów oraz dwie drużyny trampkarzy. Działalność Klubu oparta jest w całości na zawodnikach wyszkolonych w Klubie i mieszkających w Gminie Tworóg.
Ponad to Klub posiada 2 pełnowymiarowe boiska, 3 szatnie z zapleczem sanitarnym, pomieszczenie dla sędziów, pomieszczenie dla Zarządu oraz korzysta z kompleksu sportowego
"Moje Boisko-Orlik 2012".Dodatkowo Klub rozwija swoją bazę sportową. Przeprowadzono remont szatni oraz aktualnie prowadzony jest remont płyty głównej boiska, wykonano własnymi środkami instalację do podlewania boiska oraz wykonano sprzęt niezbędny do prawidłowego utrzymania murawy. W związku z przepisami obowiązującymi w klasie okręgowej w roku 2014 zostało wykonane ogrodzenie całego boiska ponadto zwiększono liczbę krzesełek na trybunach razem aktualnie 244.

W czasie uroczystości poświęcono stadion, nadając mu nazwę „470-lecia Tworoga”. Obecnie obiekty sportowe Tworoga stanowią:
• Boisko wraz z 400 metrową bieżnią
• Boisko asfaltowe
• Boisko do piłki ręcznej
• Boisko do koszykówki
• Boisko do piłki siatkowej plażowej
• Boisko treningowe do piłki nożnej
• Budynek socjalny z szatniami Piłkarze w 1992 roku nie długo cieszyli się występami w klasie „A”, gdyż zaledwie jeden sezon, by znów na długie lata znaleźć się w klasie „B” Ponowny sukces piłkarze osiągnęli w sezonie 2002/2003 awansując do klasy „A” w której występowali do 22 czerwca 2014r.

Drużyna seniorów rok 2006

stoją od lewej: Henryk Kulawiak (kierownik drużyny),Krzysztof Sobotta,Łukasz Ziaja,Grzegorz Broja (najlepszy strzelec drużyny),Andrzej Matysek, Łukasz Nancka,Sebastian Sołtys,Jerzy Winkler, Henryk Prowda- trener Dolny rząd od lewej: Andrzej Gliwa, Jan Pownuk,Marcin Szwinge, Bogdan Brol, Marek Żelosko,Andrzej Szufla, Przemysław Brol.

Trener zespołu seniorów w roku 2006 – Henryk Prawda

Zarząd klubu w roku 2006:
Krzysztof Samol – Prezes
Adam Chmiel – V-ce Prezes
Henryk Chmiel – Sekretarz
(obecnie trener pierwszej drużyny)
Jacek Siwy, Henryk Kulawiak, Marek Ruciński – Członkowie Zarządu.

Drużyna seniorów rok 2004

Stoją od lewej: Henryk Kulawiak (Kierownik drużyny),Grzegorz Broja,Andrzej Gliwa,Mariusz Gruner,Łukasz Ziaja,Dariusz Brol,Piotr Wiecha, Henryk Prowda- trener

siedzą od lewej:Henryk Chmiel,Andrzej Szufla,Marcin Szwinge,Andrzej Matysek,Mariusz Łysik,Jan Pownuk.

leża od lewej: Zbigniew Mietelski, Przemysław Brol

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Unia LisowiceSparta Tworóg
Unia Lisowice 2:4 Sparta Tworóg
2017-06-15, 14:00:00
    relacja »